Mastitída – najdrahšie ochorenie dojníc

 

Je to zápalové ochorenie mliečnej žľazy. Na vzniku sa podieľajú minimálne  tri faktory: samotné zviera - dojnica, prostredie, v ktorom sa zviera nachádza a mikroorganizmy.

 

Najväčšie riziko ochorenia mastitídy vzniká, keď sa uplatnia všetky tri faktory naraz, čiže keď pôsobí prostredie na zviera stresujúco a zároveň sa v prostredí nachádzajú patogénne mikroorganizmy, ktoré môžu pri kontakte so zvieraťom ohroziť jeho zdravie. Samozrejme kontakt dojnice s mikroorganizmom nemusí hneď znamenať ochorenie zvieraťa, pretože každé zviera má obranné systémy, ktoré obmedzujú možnosť vzniku mastitídy.


Zo zdravotného hľadiska sú mastitídy závažné preto, lebo v mlieku chorých kráv sa nachádzajú aj patogénne druhy mikroorganizomov, ktoré môžu spôsobiť ochorenie človeka. Mlieko dojníc so zápalom mliečnej žľazy môže obsahovať aj inhibičné látky, ako sú antibiotiká a liečivá, ktoré môžu zapríčiniť vznik nežiadúcej rezistencie mikroorganizmov, čo je závažné z hľadiska liečenia ľudí. Z finančného hľadiska prichádzajú veľké straty, lebo až do vyliečenia nie je možné mlieko používať.

A práve preto je najvýhodnejšie použiť látky z pijavíc ako PREVENCIU, lebo výrazne posilňujú imunitný systém a tým zabraňujú vniknutiu vírusov či baktérií do organizmu zvieraťa.

Pokiaľ ste to nestihli a zviera už trpí touto nepríjemnou chorobou, je výhodné na vyliečenie použiť látky z pijavíc, lebo majú silný antibiotický a antbakteriálny účinok, bez nežiaducich účinkov bežných antibiotík. Zlepšujú aj psychický stav zvieraťa.

Výhodou tiež je, že pijavice vám ostávajú a môžete ich použiť v prípade potreby kedykoľvek bez ďalších výdavkov aj niekoľko rokov.

Platí rovnako ako u ľudí, že pijavica použitá na jednom tele sa už na iné nepoužíva, je neprenosná.
 

Platia diagnózy popísané v kategórii kone.

Hospodárske zvieratá

V tejto kategórii nie sú žiadne produkty.