JAR je tu !

/už teraz sa dá  žihľavka nájsť vonku/

Nazbierajme si mladú žihľavku , šup s ňou do mixéra  spolu s vodou. Môžeme precediť, ale nemusíme. Dochuťme citrónovou sťavou pre správne využitie železa. Pime každý deň aspon týždeň. Pozor na dostatočný príjem tekutín  lebo tento zdravý nápoj telo očistí.
Odporúčam upraviť ako smootie pridaním čerstvého alebo mrazeného ovocia. Ak pridáte banán, lepšie sa to pije.

Ak nájdete, kľudne pridajte aj sedmikrásky a púpavu či prasličku.

Žihľavu na očistu zbierajte na jar do 20.4. a na jeseň od septembra. Má výborný účinok pri opuchnutých lymfatických uzlinách. 

 

 

Vhodná je strava ľahká s prevahou teplých jedál i nápojov. Konzumácia studeného, tučného, výživného a vyprážaného jedla, či vo väčšej miere mliečnych výrobkov a studených sladkých nápojov je úplne nevhodná. Prevládajúca chuť má byť palivá, horká a trpká. Táto chuť nie je moc atraktívna, ale je veľmi dôležitá pre túto konštitúciu. Najvhodnejšie sladidlo je surový med, palmový alebo nerafinovaný trstinový cukor. Z alkoholu je vhodné v malom množstve červené víno. 

Vhodné potraviny: obilniny (jačmeň, pohánka, proso, ovos, malé množstvo pšenice, kukurice), väčšina druhov zeleniny, z ovocia jablká a hrušky, v malom množstve biele mäso, sladkovodné ryby a strukoviny (cícer, fazuľa). Mliečne výrobky z kravského mlieka je potrebné vylúčiť. Striedmo je možné konzumovať kozie výrobky, zo syrov mozzarellu z byvolieho mlieka, syry panír a ricottu. Najvhodnejšie korenie je napríklad čerstvý alebo sušený zázvor a cesnak. Jedlo by sa malo podávať v menších porciách, malo by byť teplé, suché, ľahké a korenené. Z korenín sa odporúča zmes korenia Trikatu, rímska rasca, kurkuma, koriander, horčičné semienka a kardamón. Pre posilnenie zažívania, ktoré je potrebné na jar podporiť, je najlepšie zamiešať malinké množstvo muškátového oriešku do cmaru.

Dostatok pohybu a rôznorodá činnosť spojená s relaxáciou . Vyhýbať by sme sa mali dennému spánku. Týmito odporúčaniami by sa mali riadiť ľudia typu Kapha. Ľudia typu Pitta a Váta musia tiež upraviť stravu počas jarného obdobia, ale musí byť nastavená na ich nerovnováhu a prípadné zdravotné problémy.

JAR

V tejto kategórii nie sú žiadne produkty.

Koreň púpavy

Koreň púpavy funguje ako silné pečeňové tonikum , a preto je považovaný za veľmi efektívne pre zdravie pečene. Tiež zvyšuje prietok žlče a pomáha pri detoxikácii pečene.Koreň púpavy priaznivo pôsobí proti toxicite vyvolanej paracetamolom, pri prevencii a liečbe ochorení pečene spôsobených obezitou a proti alkoholom vyvolanému oxidačnému stresu.

Má potenciál bojovať s rakovinou . Jeho antioxidačné vlastnosti pomáhajú telu vyhnúť sa poškodeniu buniek pred voľnými radikálmi. Koreň púpavy je účinný pri zabíjaní rôznych druhov rakoviny v dôsledku svojej schopnosti bojovať s voľnými radikálmi.

Koreň púpavy je prirodzené diuretikum. Nadmerné močenie pomáha pri uvoľňovaní nadmerného sodíka bez straty draslíka. To pomáha znižovať vysoký krvný tlak . Púpava je bohatá na vlákninu a draslík, ktoré pomáhajú pri regulácii krvného tlaku.

Koreň púpavy účinne pomáha odstraňovať usadeniny toxických látok v obličkách a močových cestách . koreň rastliny má dezinfekčné účinky, ktoré priaznivo pôsobia v močových cestách. To zase pomáha pri znižovaní a prevencii rizika infekcie močových ciest. Zároveň to znižuje riziko ochorenia močového mechúra.

Púpava môže pomôcť aj diabetikom. Stimuluje tvorbu inzulínu z pankreasu, čo udržuje hladinu cukru v krvi pod kontrolou .

Púpavové korene, listy a kvety sú jedlé a môžu byť použité pre zlepšenie trávenia . Táto bylina pôsobí ako mierne preháňadlo podporujúce trávenie, stimuluje chuť do jedla a vyrovnáva prirodzené a prospešné baktérie v črevách. To môže zvýšiť uvoľňovanie žalúdočnej kyseliny a žlče na podporu trávenia. Takisto to zvyšuje tlak v žalúdku a uvoľňuje svalové zvierača medzi žalúdkom a tenkým črevom, čo pomáha pri správnom trávení potravy. Okrem toho, vysoký obsah vlákniny zabraňuje zápche.

Táto bylina je skvelá pri liečbe zadržiavania vody v dolných končatinách. Koreň púpavy obsahuje draslík, ktorý pomáha vyrovnávať obsah sodíka v tele. To na prispieva k zníženiu opuchu a zápalu v dôsledku edému alebo zadržiavanie vody. Pri boji s opuchmi vypite čaj z koreňa púpavy 2-3 krát denne. Čaj z koreňa púpavy pite tak dlho, kým opuch nezmizne. Ak máte problémy so žlčníkom,použite polovičné dávkovanie. 

Koreň púpavy je bohatý na živiny podporujúce zdravie pokožky a prevenciu kožných problémov .

Zlepšuje zdravie kostí. je bohatý na antioxidanty, ktoré pomáhajú ich chrániť pred poškodením ktoré prichádza s vekom, kedy slabnú a rednú. Rastlina obsahuje vápnik, ktorý je dôležitý pre rast a pevnosť kostí, nedostatok vápnika môže spôsobiť"slabé" kosti a zubný kaz. Púpava obsahuje aj vitamín K, ktorý tiež hrá dôležitú úlohu v zdraví kostí. Tento vitamín sa podieľa na mineralizáciu kostí, čo znižuje riziko zlomenín, najmä u žien po menopauze, ktoré sú ohrozené rizikom osteoporózy.

Na jednu 2,5 dcl šálku dáme 1 až 2 čajové lyžičky zmesi, necháme 8-10 minút lúhovať a po precedení podávame.

BARTER MOŽNÝ

Barter alebo barterový obchod je forma obchodnej činnosti, pri ktorej je tovar alebo služby priamo vymenený za iný tovar alebo služby bez použitia peňazí.

               *
„Pověz mi a zapomenu.
Ukaž mi a já si vzpomenu.
Ale nech mne se zúčastnit a já pochopím.“

Konfucius
 
 

Alebo po  našom , raz vidieť je lepšie ako stokrát počuť.

                       *

PIJAVICA LEKÁRSKA OBJEDNÁVKA

V tejto kategórii nie sú žiadne produkty.