JAR je tu !

/už teraz sa dá  žihľavka nájsť vonku/

Nazbierajme si mladú žihľavku , šup s ňou do mixéra  spolu s vodou. Môžeme precediť, ale nemusíme. Dochuťme citrónovou sťavou pre správne využitie železa. Pime každý deň aspon týždeň. Pozor na dostatočný príjem tekutín  lebo tento zdravý nápoj telo očistí.
Odporúčam upraviť ako smootie pridaním čerstvého alebo mrazeného ovocia. Ak pridáte banán, lepšie sa to pije.

Ak nájdete, kľudne pridajte aj sedmikrásky a púpavu či prasličku.

Žihľavu na očistu zbierajte na jar do 20.4. a na jeseň od septembra. Má výborný účinok pri opuchnutých lymfatických uzlinách. 

 

 

Vhodná je strava ľahká s prevahou teplých jedál i nápojov. Konzumácia studeného, tučného, výživného a vyprážaného jedla, či vo väčšej miere mliečnych výrobkov a studených sladkých nápojov je úplne nevhodná. Prevládajúca chuť má byť palivá, horká a trpká. Táto chuť nie je moc atraktívna, ale je veľmi dôležitá pre túto konštitúciu. Najvhodnejšie sladidlo je surový med, palmový alebo nerafinovaný trstinový cukor. Z alkoholu je vhodné v malom množstve červené víno. 

Vhodné potraviny: obilniny (jačmeň, pohánka, proso, ovos, malé množstvo pšenice, kukurice), väčšina druhov zeleniny, z ovocia jablká a hrušky, v malom množstve biele mäso, sladkovodné ryby a strukoviny (cícer, fazuľa). Mliečne výrobky z kravského mlieka je potrebné vylúčiť. Striedmo je možné konzumovať kozie výrobky, zo syrov mozzarellu z byvolieho mlieka, syry panír a ricottu. Najvhodnejšie korenie je napríklad čerstvý alebo sušený zázvor a cesnak. Jedlo by sa malo podávať v menších porciách, malo by byť teplé, suché, ľahké a korenené. Z korenín sa odporúča zmes korenia Trikatu, rímska rasca, kurkuma, koriander, horčičné semienka a kardamón. Pre posilnenie zažívania, ktoré je potrebné na jar podporiť, je najlepšie zamiešať malinké množstvo muškátového oriešku do cmaru.

Dostatok pohybu a rôznorodá činnosť spojená s relaxáciou . Vyhýbať by sme sa mali dennému spánku. Týmito odporúčaniami by sa mali riadiť ľudia typu Kapha. Ľudia typu Pitta a Váta musia tiež upraviť stravu počas jarného obdobia, ale musí byť nastavená na ich nerovnováhu a prípadné zdravotné problémy.

JAR

V tejto kategórii nie sú žiadne produkty.