S nástupom jesene a zimy je rozumné na studené potraviny úplne zabudnúť! Zabudnite aj na hladovky a pôsty v tomto období.
Doporučená strava na jesenné obdobie.
Vhodné sú predovšetkým korenené pokrmy, sladké, slané a menej kyslé, dusená zelenina a ovocie (jablká, hrušky), ryža, mliečne výrobky, lúčny med, pre nevegetariánov biele mäso a ryby. Vylúčime surovú stravu (šaláty) a chladené nápoje. Na začiatku jesene jedzte ľahké, teplé jedlá, ktoré nezaťažujú menej výkonný metabolizmus počas chladného obdobia. Neskôr môžete pridať aj ťažšie jedlá. Jedzte sezónne ovocie, zeleninu a obilniny. Vyhýbajte sa kyslým potravinám a surovým šalátom. Z korenín je vhodná škorica, kardamóm, rasca, fenykel, klinčeky, čerstvý zázvor. Pite aspoň 6 pohárov tekutín denne. Vyhýbajte sa pitiu studenej vody, spomaľuje totiž metabolizmus. Vhodné sú skôr teplé nápoje (čaj, obilná káva) a voda, minerálky, čerstvé alebo 100% džúsy o izbovej teplote. Obmedzte alebo vylúčte kofeínové nápoje.
2. Olejová masáž
Doprajte si čo najčastejšie masáž teplým sezamovým olejom, ktorá vám prekrví a uvoľní telo, pomôže vyplaviť nahromadené toxíny a blahodárne zapôsobí aj na psychiku. V domácom prostredí sa dá robiť aj denne, premasírujte si celé telo - najlepšie ráno - a dajte si teplý kúpeľ, či sprchu. Využite každú príležitosť pobudnúť napríklad v saune a prehriať si celé telo, či užiť si aj iné teplé procedúry.
3. Vnútorná očista
Je všeobecne známe, že na prelome zimy a jari je čas na očistu, detoxikáciu organizmu. Ayurvéda takúto očistu doporučuje aj na prelome leta a jesene. Vhodná je napríklad jogínska očista celého tráviaceho traktu šank-prakšalána, ktorá je skôr určená skúsenejším cvičencom jógy. Bežne doma môžete použiť výplachy nosa, napr. pri migrenóznych bolestiach hlavy, suchom nose a dutinách, nervozite, úzkosti, strachu, negativizme, strese, točení hlavy, či strate čuchu. Ponorte malíček do teplého oleja alebo ghí, zasuňte ho do nosných dierok a jemne premažte vnútorné steny nosa tak hlboko, ako dá. Táto masáž napomáha uvoľneniu hlbších tkanív a tiež zlepší dýchanie - nepriechodný nos totiž znamená zníženú vitalitu, horšie okysličovanie tkanív a oslabené zmyslové orgány. Nos je najkratšia brána k vedomiu - táto technika pomáha otvoriť a uvoľniť emócie. Ak máte časté nádchy a problémy s dutinami, preplachujte si nos slanou vodou, ktorá sa špeciálnou nádobkou pri náklone hlavy leje do jednej a vyteká druhou nosnou dierkou. Kým si nádobku kúpite, teplá slaná voda sa dá nad umyvadlom z dlane natiahnuť do nosa, vždy s druhou dierkou pritlačenou prstom.
4. Oblečenie
Po lete je ťažké sa vzdať ľahkého oblečenia, aj napriek tomu, že nás prichádzajúca jeseň zaskočí chladnejšími ránami a večermi. Podľa možnosti sa zbytočne nevystavujte chladu, vetru a dažďu. Chráňte si hlavne hlavu a krk, keď prechádzate z tepla do chladu, pretože cez hlavu je únik tepla z tela najväčší, a takisto aj nohy. Vždy majte so sebou bundu alebo sveter. Ak sa oteplí aspoň si máte na čo sadnúť.
5. Aktivita a oddych
V jeseni neprospieva nadmerná, vysiľujúca námaha fyzická aj psychická, hluk, ponocovanie, nepravidelnosť v dennom režime. Vstávajte pokiaľ možno skôr, okolo 6. hodiny. Teplo sa obliekajte. Vykonávajte dychové cvičenia. Ak cvičiť, tak voľte mierne cvičenie, napríklad jógu, chôdzu. S narastajúcim úbytkom denného svetla pociťujete väčšiu potrebu spánku, najlepšie je ísť spať do 22. hodiny, viac si pospite a neprepínajte svoje sily - leňošte a oddychujte viac ako inokedy. Pred spaním môžete vypiť šálku teplého mlieka (nie však homogenizovaného) so štipkou kardamónu.
6.Nálada
U mnohých ľudí vyvoláva koniec slnečných a teplých dní aj pokles nálady. Nedostatok svetla v umelo osvetlených miestnostiach, kanceláriách a bytoch spolu so sedavým spôsobom života spôsobuje reakciu na zmenu denného svetla a vyvolává poruchu nazývanú sezónne afektívna porucha. Od októbra do marca sa zvyšuje počet sezónne trpiacich ľudí afektívnou poruchou. Najhoršie mesiace nastávajú od decembra do februára. Výskyt sa pohybuje medzi 2-10% v populácii. Mnohí si zlepšujú náladu pomocou nadmernej konzumácie cukrov!
Zabezpečte si širokospektrálne osvetlenie , ideálne s ionizátorom vzduchu, ktoré napodobňuje slnečný letný deň.
Prevencia ruka v ruke s detoxikáciou.
Jednou z najdôležitejších metód na udržanie rovnováhy je prevencia a v rámci prevencie aj očista - detoxikácia. Existuje viac spôsobov detoxikácie, ktoré je možné praktizovať aj počas bežných pracovných dní. Nie sú podmienené hladovkou , detox zameraný na očistu pečene je veľmi účinný a posiľňuje organizmus. Pestrec maránsky je ideálny. Ja ho kombinujem s látkami z Pijavice lekárskej.
Detoxikáciu je vhodné doplniť užívaním ajurvédskych bylín. Ajurvédska zmes troch druhov ovocia známa pod názvom TRIPHALA harmonizuje celý organizmus. Vyrovnáva všetky tri doše (Vatu, Pittu, Kaphu) a posilňuje trávenie. Navodzuje prečisťujúci účinok, detoxikuje a regeneruje celý tráviaci trakt. Podporuje činnosť obehového, močového a dýchacieho ústrojenstva. Odstraňuje toxíny nielen z tenkého a hrubého čreva a z nestrávenej potravy, ale aj z tkanív. Detoxikácia Triphalou posilňuje hrubé črevo a pôsobí tak preventívne aj proti rôznym chorobám. Odporúča sa užívať 3 kapsule pred spaním s teplou vodou. Ďalej je veľmi vhodné podľa potreby prečisťovat krv kurkumou, bylinou Azadirachta Indica (Neem) a Brahmi (Bacopa moniera) Na prečistenie pečene je vhodná bylina Kutki, ktorá má niekoľkokrát silnejší účinok ako náš Ostropestrec mariánsky.
Popri všetkých týchto radách je dôležité nezabúdať na seba samého. Zastaviť sa, zamyslieť sa nad tým, čo robíme, pre koho robíme a čo nám to prináša. Uvedomiť si, že je potrebné sa upokojiť, trochu meditovať hoci len pri krátkom dychovom cvičení alebo pri krátkej modlitbe. Nie sme tu len pre druhých, žijeme svoj vlastný život a ako si ho prežijeme je len na nás.
Marta Kolštromová
terapiapijavicoulekarskou@gmail.com
facebook - Martuška Kolštromová
tel: 0918 919237
pošlite SMS "pijavicka.priezvisko "
a ja Vám zavolám
IČO 37138111
DIČ 104 341 59 78
pracovné dni od 8:30 - 19h
sobota od 10 - 14h + 50% z ceny služieb
nedeľa - voľno, venujem sa mojej rodine
Súrne prípady vybavím , skúste zavolať