ČO NÁS V ZIME ZAHREJE ?

Látky z pijavice lekárskej zahrejú okamžite. Po prvom použití som si večer nemusela dať na spanie ponožky. Dovtedy som bez nich nemohla zaspať ani v lete. 

 

Ak však z akéhokoľvek dôvodu pijavičky použiť nemôžete, tu je zopár nápadov ako sa zahriať.

 
Keď prídete zvonku premrznutí, spravte si zásaditý kúpeľ. Do lavóra pridajte cca na 10l vody 3PL sódy bicarbony.   Nohy , prípadne aj ruky si máčajte minimálne hodinu. Pre lepší účinok sa odporúča 2-3h, najlepšie kúpeľ celotelový. Občas si prilejte z kanvice horúcej vody ak treba, teplotu udržiavajte vám príjemnú.
 
Nápoj na zahriatie je obyčajne čaj. Pre silnejší účinok doňho pridajte okrem citrónu a medu aj škoricu, zázvor či klinčeky.
 

Zlaté mlieko

Moja mama ho pije každé ráno. Koreniny upravuje podľa ročného obdobia. Do trošky teplého mlieka / pije kokosové alebo sójové/ pridá 1PL kurkumového prášku, 1/4 čl bieleho korenia, rozmieša a doleje teplým mliekom. Ešte pridá rastlinný olej, za 1čl. Môže sa dosypať zázvor, škorica či klinčeky v prášku. Náš 3 ročný Beno ráno beží za bapkou a pýta Kurkumičku.
 

S nástupom jesene a zimy je rozumné na studené potraviny úplne zabudnúť! 

Zabudnite aj na hladovky a pôsty v tomto období. 

Doprajte si teplé, výživné a sýtejšie jedlo s prevažujúcou sladkou, slanou a kyslou chuťou. Vhodné sú sýte teplé polievky, obilniny, ryža, zemiaky, sladká sezónna zelenina - tekvica, koreňová zelenina, kukurica, cvikľa, cibuľa, cesnak, orechy, semená. 

Oproti letu máte viac chuť aj na ťažšie jedlá - zapekané, vyprážané - a väčší prísun bielkovín. Nebojte sa zaradiť do jedál viac oleja a zahrievajúcich korenín (biele korenie, kajenské, tymián, oregano, bazalka, majorán, zázvor, škorica, kurkuma, rasca, kardamom, horčičné semienko, pískavica,..)

Pitný režim zabezpečte hlavne bylinkovým čajom s medom (veľmi vhodný je zahrievajúci zázvorový), nesýtenou minerálkou,riedenou  ovocnou šťavou izbovej teploty a obmedzte kofeínové nápoje. Ak máte problém so spaním, dajte si pohár teplého mlieka s troškou muškátového orieška.

  

Počas zimy si doprajte  čo najčastejšie masáž teplým sezamovým olejom, ktorá vám prekrví a uvoľní telo.  Pomáha vyplaviť nahromadené toxíny a blahodárne zapôsobí aj na psychiku. Doma sa dá robiť aj denne, premasírujte si celé telo, najlepšie ráno  a potom si doprajte  teplý kúpeľ alebo sprchu. Využite každú príležitosť pobudnúť napríklad v saune a prehriať si celé telo, či využiť  aj iné teplé procedúry.

V zime neprospieva nadmerná, vysiľujúca námaha fyzická aj psychická, hluk, ponocovanie, nepravidelnosť v dennom režime. Ak cvičiť, tak voľte mierne cvičenie, napríklad jógu. S narastajúcim úbytkom denného svetla pociťujete väčšiu potrebu spánku, najlepšie je ísť spať do 22. hodiny, viac si pospite a neprepínajte svoje sily - leňošte a oddychujte viac ako inokedy.

ZIMA

V tejto kategórii nie sú žiadne produkty.

BARTER MOŽNÝ

Barter alebo barterový obchod je forma obchodnej činnosti, pri ktorej je tovar alebo služby priamo vymenený za iný tovar alebo služby bez použitia peňazí.

               *
„Pověz mi a zapomenu.
Ukaž mi a já si vzpomenu.
Ale nech mne se zúčastnit a já pochopím.“

Konfucius
 
 

Alebo po  našom , raz vidieť je lepšie ako stokrát počuť.

                       *

PIJAVICA LEKÁRSKA OBJEDNÁVKA

V tejto kategórii nie sú žiadne produkty.